Výběr vhodné matrace
Problém není v tom, že by nebylo z čeho vybírat, ale právě naopak. Nabídka matrací ve všech cenových kategoriích je v dnešní době opravdu velmi pestrá, pravda je ta, že za méně peněz dnes koupíte kvalitnější matrace, často v akční nabídce s nějakým dárkem, než tomu bylo v minulosti.
Novinkou posledních cca 2 let jsou tzv. partnerské matrace. Jde o matrace, které mají z každé strany matrace jinou tuhost. Můžete si tedy zvolit, zda budete spát na straně měkčí nebo tvrdší. Tvrdší strana je vhodnější pro muže, kteří jsou většinou těžší a měkčí pro ženy, které většinou neváží tolik jako muži. Záleží však na každém spáči, kterou stranu si vybere, zda měkčí či tvrdší, určitě existují páry, kdy manžel má radši měkčí matraci a manželka tvrdší. Tento pár si koupí stejnou matraci a pouze si každý otočí matraci tou stranou, kterou potřebuje.
Výběr matrace se díky partnerským matracím zase trošku zjednodušil, protože právě 2 strany tuhosti u 1 matrace minimalizují riziko špatného výběru matrace. Ale podle čeho se máme při výběru matrace rozhodovat? Jaké jsou ty nejdůležitější kritéria?
Je to určitě podklad matrace, na který bude matrace položena, Vaše váha, tvrdost matrace a hlavně cena, kterou za matraci chcete dát.
1) Podklad matrace
Jeden z hlavních faktorů výběru matrace do postele je podklad, na který se matrace položí. Nejvhodnějším podkladem matrace je lamelový rošt, který zajistí dokonalé odvětrání lůžka. Na pevný lamelový rošt lze uložit jakákoliv matrace (pružinová, pěnová i latexová). Pokud máte polohovací nebo motorový rošt, nejvhodnější jsou matrace pěnové a latexové (neplatí to však pro sendvičovou latexovou matraci s kokosovým vláknem). Latexové i pěnové matrace se dokonale přizpůsobí změnám polohy roštu. Na laťkový rošt nebo na pevný podklad (pevná deska) se nejvíce hodí matrace pružinové, které zajistí dobrou cirkulaci vzduchu v matraci. Na pevnou desku naopak není vhodné uložit matrace latexové, které nemají tak dobré odvětrávání, hrozí tedy vznik plísní v matraci z nedokonalého odvětrání.
2) Váhová kategorie
Při výběru matrace do postele musíte také zohlednit svou váhu. Díky partnerským matracím nehraje tento faktor již tak velkou roli, protože i manželé s velkým váhovým rozdílem si mohou kopit stejnou matraci, kterou si pouze každý z nich uloží z jiné strany (měkká a tvrdá strana). Pokud však vážíte více než 110 kg, měli byste věnovat pozornost maximálnímu zatížení matrace. Kvalitnější matrace do postele jsou určeny i pro osoby vážící do 130 kg a umožní vám pohodlné a zdravé spaní. V dnešní době existují také matrace vhodné pro osoby vážící nad 130 kg, jejich maximální zatížení je do cca 160 kg.
3) Tvrdost matrace
Jsou lidé, kteří preferují měkčí matrace, jiní zase musejí spát na matraci tvrdé. Obecně se doporučuje matrace středně tvrdá, ortopedická, s více zónami tvrdosti, díky kterým se matrace přizpůsobí křivkám Vašeho těla. Čím více zón, tím lépe. Mezi nejdůležitější zóny patří změkčení v oblasti pánve, kolen či ramen, vyztužená musí být naopak v bederní oblasti.
4) Cena matrace
Cena je asi nejdůležitějším faktorem při výběru matrace, díky spoustě různých akčních nabídek, slev a dárků je možno kvalitní matraci dnes koupit již od cca 3 000,- Kč. Okolo 5 000,- Kč začínají ceny kvalitnějších matrací s ortopedickými zónami. Od 8 000,- Kč začínají luxusní matrace, které Vám poskytnou díky použitým materiálům maximální pohodlí.
5) Potah matrace
Matrace do postele se prodávají s nesnímatelným nebo snímatelným potahem. Výhoda snímatelného potahu spočívá ve vyšší hygieně lůžka, naše matrace mají snímatelné potahy na zip, které lze rozdělit na dvě části, což ocení zřejmě každá hospodyňka při praní. Ideální je potah se zipem po celém obvodu matrace, který lze prát v pračce na teplotu 60 stupňů, tato teplota již definitivně ničí roztoče. Snímatelný potah je možné doplnit chráničem matrace. Natahuje se na rohy matrace pomocí gumiček. Existují i nepromokavé podložky na matrace (KLINIPUR a KLINITEX), vhodné zejména pro malé děti a starší lidi.